تبلیغات
پرگـــــــار - بیبین تفاوت ره از کجاست تا به کجـــــــــــــــــــــــــــا؟
 
پرگـــــــار
موفقیت در انتهای راه نیست بلکه در ادامه ی راه است

شاید جواب این سوال من در نزد شما باشد!

اینروزها ازداغترین لحظات در بازار انتخاباتی نروژ است، شمارش معکوس شروع شده، رؤسای احزاب درهیجان اند. کمتر از صد ساعت دیگر معلوم خواهد شد که ناخدای کشتی نروژ در اقیانوس سرنوشت چه کسی خواهد شد.

قدرت واقعی اما در نزد مردم است، مردم به عنوان موتور اصلی، کشتی حامل نروژیها را در آن سطح موّاج به حرکت خواهد آورد. ناخدای پیر و کارکشته باید ماهرانه این کشتی را در گذر از لابلای سنگ و صخره ها درست هدایت کرده و به ساحل مقصود برساند.

احزاب هر آنچه در چانته داشتند، از طرق گوناگون به خرج دادند تا دلی از رأی دهنده گان بربایند، از مناظره های داغ تلویزیونی تا تقدیم یک شاخه گل روز به درب منزل.

نروژ از سال 1814 میلادی به بعد، یعنی درست یک صد و بیست و شش سال است که میزبان دموکراسی است، در این سالهای پرفراز و نشیب، نروژ این کشور سردسیر، اما بصورت مداوم امانت دارِ خوب و پاسبان مقاوم برای نگهداری از ارزشهای دموکراتیک بوده است.

اگرچه دموکراسی آن زمان در مقایسه با دموکراسی ای امروزی نواقضی فراوانی داشت، اما به مرور زمان اصلاحات زیادی اعمال شد؛ مثلا در آغاز تنها مردان بالای بیست 25 سال حق رأی داشتن، بعدا این حق شامل زنها هم شد، سپس محدودیت سنی از 25 به 23، سپس به 21 همینطور به 20 تا امروز که این محدودیت به 18 رسیده است. استدلال قانونگذاران برای وضع  محدودیت سنِّی، بر اساس پُخته گی و بلاغت سیاسی افراد است.به این معنا که انسان-بچه های  امروزی زود تر به آن « بلاغت و پخته گی » کافی برای انتخاب آگاهانه میرسند. که بدون شک چنین نیز هست.

با این حساب، اگر « پخته گی و بلاغت سیاسی » را معیار برای وضع محدودیت سنی قرار بدهیم، آنوقت این معیار در کشورهای جهان سوم بویژه افغانستان عزیز که بیشترین درصد بی سواد در بین بزرگسالان را دارد چگونه کاربردی خواهد داشت ؟

در کشور دلبند ما افغانستان، قضیه "بلاغت سیاسی" برعکس است شاید کودکان 12 یا 14 ساله که سواد خواندن و نوشتن دارند و حد اقل گروه ها و تنظیم ها ی سیاسی را میشناسد بیشتر از پدر و پدربزرگ و مادربزرگ 70 ساله ی شان " بلاغت سیاسی " داشته باشند.

بنا بر این به قدرت رسیدن با رأی یک کودک 70 ساله که در مورد این " قیرتی بازیهای سیاسی " هیچ نمیداند و رأی اش هیچ مبنای آگاهی ندارد مشروع است ؟

من در میان این پرسشها بدون تجهیزات نجاتی گیر مانده ام، مرا دریابید. چراغی برافروزید ....

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : بازل نیکوبین
نویسندگان

جستجو


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :